Submitted: 26. 1. 2015
Američtí vládní vědci z NASA a NOAA zveřejnili, že rok 2014 byl nejteplejší v historii měření. Globální teplota v tomto roce překročila dlouhodobý průměr o 0,68 °C. Výsledky ukazují, že 14 z 15 nejteplejších zaznamenaných let se vyskytlo po roce 2000. Podobná data zveřejnila také Světová meteorologická organizace. Dlouhodobé globální průměrné teploty se počítají z dat naměřených mezi lety 1951 – 1980.
Gavin Schmidt, ředitel Goddardova ústavu pro výzkum kosmu (součást NASA), k tomu uvádí: „Je to poslední ze série teplých let, v rámci série teplých dekád. Zatímco průměrná teplota jednotlivých let může být ovlivněna chaotickými projevy počasí, dlouhodobější trendy jsou jasně spojené s projevy klimatické změny, která je v současné době způsobena především emisemi skleníkových plynů produkovanými lidmi.
Zvýšené teploty byly způsobeny především oteplením oceánů, které akumulují „spoustu tepla“, slovy Dr. Schmidta. „Z hlediska povrchových teplot souší nebyl rok 2014 nejteplejší, ale kombinovaná data ze souší a oceánů znamenají nejteplejší rok“, dodal.